Najčastejšie otázky pred alebo pri tvorbe webu

V dnešnom digitálnom veku je mať vlastnú webovú stránku pre podnikateľov a spoločnosti nevyhnutnosťou. Je to priestor, kde môžu prezentovať svoje produkty, služby a hodnoty online a dosiahnuť širšie publikum.

Avšak, pre mnohých klientov je proces vývoja webu novým a neznámym teritóriom, ktoré môže vyvolať otázky. V tomto článku sa budeme venovať najčastejším otázkam, ktoré majú klienti, keď sa pripravujú na vývoj svojho webu.

Potrebujem web?

Ako sme spomínali vyššie, myslíme si, že v dnešnej dobe je pre webová stránka pre podnikanie veľmi dôležitou súčasťou. Nemusíte mať zložitý web, ale prioritou by malo byť, aby sa ľudia dozvedeli základné informácie, váš kontakt a kde vás môžu nájsť. Takáto stránka sa dá jednoducho urobiť za pár týždňov, možno aj dní a nemusí vás stáť všetky úspory. Aj pre takéto prípady sme vytvorili Webentora, kedy môžeme spoločne pomôcť vašemu biznisu rásť v online svete.

Ako dlho bude trvať vývoj webu?

Grafický návrh vieme spracovať rádovo v dňoch a záleží na tom, či máte obsah, ktorý chcete dať na web alebo ho budete chcieť od nás a aký je rozsah celého webu. Nevieme odhadnúť presný čas, kedy bude web spustený ak nevieme jeho rozsah, ale vieme vám garantovať, že ak sa spoločne dohodneme na termíne, tak ho na 100% dodržíme.

Mám už hotový dizajn, viete mi zabezpečiť len tvorbu webu?

Vieme vám pripraviť web aj na základe dodaného dizajnu. Môže sa však stať, že v dizajne urobíme malé zmeny, tak aby sme dosiahli čo najlepší výsledok.

Kde a ako získam doménu?

Doménu získate cez poskytovateľov domén. Na začiatku si však musíte overiť či je doména, ktorú by ste chceli používať dostupná, čo urobíte veľmi jednoducho cez poskytovateľov domén alebo iné webové stránky. Ak si neviete poradiť s výberom alebo cez koho ju zakúpiť, radi vám s tým pomôžeme.

Čo je to hosting a ako si ho vybrať?

Hosting je miesto, kde bude uložená vaša webová stránka a jej obsah a poskytuje technické zázemie, aby bola dohľadateľná online. S výberom hostingových spoločností vám radi poradíme.

Viete mi zabezpečiť hosting?

Áno, vieme vám zapezpečiť hosting aj na našich serveroch, ktoré využívajú už desiatky klientov. Rovnako vám vieme poradiť aj inú hostingovú spoločnosť, ktorá sa postará o potrebné. Vždy odporúčame spoločnosti, s ktorými máme dlhodobé a dobré skúsenosti a v ich správe máme viacero webov.

Bude možné po spustení webu meniť jeho obsah?

Áno, po spustení webu budete môcť meniť obsah na webe. Radi vám budeme poskytovať podporu aj po spustení a so zmenou obsahu vám pomôžeme, prípadne vás naučíme všetko potrebné tak, aby ste si vedeli obsah spravovať sami.

Budem s webom vedieť pracovať, keď mi ho odovzdáte?

Naše weby majú veľmi jednoduché prostredie pre správu a budete s ním vedieť manipulovať. Prípadne vám vieme základné veci vysvetliť a naučiť vás. Avšak zložitejšie aktualizácie alebo inštalácie by sme vám odporučili nechať na špecialistov a radi vám budeme poskytovať podporu aj po spustení webu.

Viete sa mi postarať o web po jeho spustení?

Áno, vieme sa dohodnúť na pravidelnej starostlivosti o vašu webovú stránku aj po jej spustení.

Prečo je potrebné sa starať o web po jeho spustení?

Nástroje a technológie, ktoré používame sa stále zlepšujú a napredujú. Pravidelne vychádzajú nové aktualizácie, my ich sledujeme a aplikujeme, pretože aktuálnosť týchto nástrojov a technológií je dôležitá pre plynulé fungovanie webu a lepšiu bezpečnosť.

Ako viete dodať web tak rýchlo?

Zhodnotili sme naše dlhoročné skúsenosti, ktoré máme s tvorbou webov a vypočuli sme našich klientov, ktorí potrebovali web v menšom rozsahu a v čo najkratšom čase. Vyvinuli sme teda vlastný spôsob tvorby webov na základe komponentov, ktoré sme predpripravili, a tak vieme vytvárať jedinečné weby a efektívne pracovať s časom.

Kedy budem môcť vidieť grafický návrh?

Grafický návrh vám vieme odprezentovať do 3 dní, kedže máme predpripravené komponenty, ktoré vieme jednoducho upravovať na základe požiadavok klienta.

Môžem nahliadnuť do procesu pri tvorbe webu?

V niektorých častiach procesu je nevyhnutné, aby bol klient jeho súčasťou. Napríklad tvorba grafického dizajnu alebo tvorba obsahu. Samozrejme vám vieme umožniť nahliadnuť aj do iných častí vývoja projektu, ak budete mať o to záujem.

Ako sa bude tvoriť grafický návrh webu? 

Na tvorbu grafického návrhu využívame nástroj Figma, ktorý sa v posledných rokoch posunul vpred s možnosťami, ktoré ponúka. Vďaka tomu sme s našim skúseným grafikom vytvorili systém, v ktorom máme pripravené komponenty na jednotlivé sekcie webu a tie upravujeme na základe požiadaviek klienta a jeho obsahu. Nie sú to žiadne šablóny stiahnuté z internetu, ale nami na mieru vytvorené časti.

S kým budem komunikovať počas spolupráce? 

Pri prvom kontakte budete komunikovať s Janom, ktorý dohodne všetky podrobnosti ohľadom projektu. Neskôr sa komunikácia prenesie na našich projektových manažérov Mareka alebo Peťa. Budú dohliadať na dodržiavanie termínov a konkrétnych krokov.